/* echo $this->_bannersData['cube'][$cubeind]['url']; */
צור קשר
צור קשר
אקוסטיקה במבנה

אקוסטיקה במבנה

 

אקוסטיקה

אחד התחומים המורכבים והחשובים בתכנון מבנה הוא האקוסטיקה של המבנה.

מה שהיה נכון ומוקפד בעבר רק באולפנים ובאולמות קונצרטים נדרש היום בכל בית ובכל מבנה, ניתן לומר למעשה שאקוסטיקה היא אחד הסימנים המובהקים לאיכות חיים.
בית שקט, המבודד מרעשי החוץ מספק איכות חיים ליושביו ולעומתו החיים ברעש אינם נעימים במיוחד.
אנחנו לא תמיד יכולים לשלוט ברעשים המגיעים מבחוץ או מהשכנים אבל אנחנו יכולים לדאוג שהם יישארו מחוץ לבית.

כמו בתחומים רבים אחרים גם תחום זה קיים תקן המגדיר את רמות הבידוד האקוסטי הנדרש, התקן לבידוד אקוסטי (ת"י 1004) מגדיר לנו את הדרישות לכל סוג מבנה ומיקומו, התקן אינו מחייב אותנו להשתמש באלמנט כזה או אחר, אלא מגדיר לנו את רמת הפחתת הרעש הנדרשת ביחידות דציבל db.
במילים אחרות – התקן קובע דרישה מינימלית לבידוד אקוסטי, אבל זה מתאים בעיקר לקבלנים גדולים ולבנייני מגורים, שם הקבלן משתדל לעמוד בתקן כדי לא לעבור על החוק, אולם כשאנחנו הולכים לבנות את בית החלומות ולהגשים חלום אנחנו רוצים שגם יהיה לנו נעים לגור בו.

אז מה זה בעצם דציבל?

דציבל היא יחידת מדידה המשמשת להשוואה בין שתי רמות הספק, האוזן האנושית קולטת רעשים בטווח שבין עשרה למאה וחמישים דציבל, 10 דציבלים הם בעצמם סוג של "שקט" ,דיבור בלחישה יעלה אותנו לתחום 30 הדציבלים ואילו עמידה ליד מטוס סילון שמנועיו פועלים תחשוף אותנו לרמה גבוהה ואף מסוכנת של כ 140 דציבלים.

כאשר אנחנו מתכננים בידוד אקוסטי למבנה מגורים אנחנו לא מנסים כמובן להתמודד עם רמות גבוהות של רעשים כמו המראה של מטוס, המטרה היא בדרך כלל לבודד את הדייר מפני רעשים סבירים יומיומיים כמו רעשי דיבור, טלוויזיה ומוזיקה (רעש סביר, לא מסיבת קריוקי..) וכמובן לשמור על הפרטיות של הדייר מהשכנים והרחוב (שלא ישמעו כל דבר שאנחנו מדברים בבית)

בבית מגורים אנחנו מתמודדים עם שני סוגים עיקריים של "רעשים".

קול הנישא באוויר
אלו אותם גלי קול שנובעים משינויים בלחצי האוויר, עם רעשים אלו אנחנו מתמודדים בדרך כלל ע"י שימוש בחומרי בניין הומוגניים בעלי מסה גבוהה כמו בטון ובלוקים בעלי מבנה הומוגני ומסה גבוהה,
סוג רעשים זה הוא בדרך כלל הנפוץ ביותר בסביבת מגורים בחיי היום יום - דיבור, רדיו, טלוויזיה וכדומה.

כמו בתחומים אחרים רבים בבנייה גם בתחום זה יש חשיבות רבה מאוד לאיכות היישום והביצוע.
על מנת להבין את הבעיה ניתן לקחת כדוגמה מיכל ענק מלא במים – מספיק חור אחד קטן במיכל על מנת שהוא יתרוקן אט אט מנוזלים ולא משנה מה עובי הדפנות של אותו מיכל.
הדבר דומה בקירות אקוסטיים – לא משנה עד כמה תהיה גבוהה המסה של אותו קיר אקוסטי, ביצוע ויישום לא נכונים שישאירו פתחים או חריצים אפילו הקטנים ביותר יגרמו למעבר של גלי קול בין החללים ולפגיעה בבידוד האקוסטי.
פגיעה בבידוד אקוסטי = הרעשים "עוברים".
בקול נישא באוויר אנחנו מטפלים בדרך כלל בקירות הפרדה בין בתים דו משפחתיים ובקירות חוץ במקומות רועשים (סמוך למקור רעש כמו בסיס צבאי, רכבת, מרכז מסחרי וכדומה)
את קיר ההפרדה המשותף לנו ולשכנים ניתן לבנות כקיר בודד של בלוקים אקוסטיים כמו בלוק בטון במילוי חול/בטון או בלוק איטונג אקוסטי וכדומה,
בנוסף קיימות גם מספר שיטות לבניית קירות הפרדה כפולים בין הדירות.
בכל מקרה כדאי להתייעץ עם אדריכל הפרויקט ואף לפנות ליצרני הבלוקים השונים על מנת לקבל נתונים והמלצות לחתכי קיר ולאופציות שונות לבידוד אקוסטי.
המלצה חמה נוספת ומקובלת היא להשקיע קצת יותר בקירות המפרידים בין יחידת ההורים או חדר ההורים לשאר חלקי הבית, כמו למשל לעבות את הקיר ולבנות מחיצת פנים בעובי 15 ס"מ במקום 10 ס"מ.
אמנם "נפסיד" מעט משטח הבית אך נרוויח איכות חיים.

קול הולם
קולות הולמים הם רעשים הנובעים מוויברציות / תנודות על חלקי המבנה, רעשים אלו המכונים "קול הולם" מוכרים לנו בעיקר מתופעות כמו גרירת רהיטים, רעידות של מכשירי חשמל , דפיקת מסמר בקיר וכמובן רעשי צעדים של השכנה שמהלכת בביתה בנעלי עקב.
המקום השכיח ביותר לבעיות של קול הולך הוא בין הקומות.
במקרה זה המסה של תקרת הבטון או תקרת הצלעות אינה מספקת ויש ליישם בידוד משלים.
על מנת למנוע רעשים העוברים בין הקומות יש ליישם בידוד נוסף העוזר ליצור ניתוק בין הקומות ולהפחית את הוויברציות, שיטה מקובלת מאוד היא ע"י יריעת פלציב (ספוג) אותו מניחים מעל תקרת הבטון (מתחת לריצוף) של הקומה מעל, הניתוק לו גורם הפלציב יצמצם את מעבר הרעשים בין הקומות.

תחום האקוסטיקה מטריד מאוד יזמים וקבלנים מכיוון שהדייר יכול לחוש בקלות כשל באקוסטיקה של המבנה וטיפול בכשלים כאלו בעתיד מורכב מאוד ולעתים גם יקר מאוד.
מי שלא מתכנן ובונה נכון את הבידוד התרמי של המבנה ישלם על כך בהוצאות האנרגיה בחימום ובקירור, לעומתו שלא עומד בדרישות האקוסטיות ישלם על כך ביוקר מכיוון שבמקרה זה הפתרון מסובך יותר, אי אפשר להתקין מכשיר זולל חשמל (כמו מזגן חזק בתחום התרמי) שיגרום לשקט בדירה.
לדיירים כאלו נותר רק לקוות שיהיו להם שכנים מתחשבים ושקטים.

 
המשיכו לקרוא...
mobile baner