/* echo $this->_bannersData['cube'][$cubeind]['url']; */
צור קשר
צור קשר

הדמיות - סוגים ויתרונות

 

קונסטרוקטור

בכל פרויקט בנייה מעורבים לא מעט אנשי מקצוע בכל שלב ושלב,
מתכננים, יועצים, מבצעים – לכל אחד חשיבות משלבי התכנון המוקדמים ועד לסיום הביצוע.
מתכנן השלד (קונסטרוקטור) הוא ללא ספק דמות מפתח בפרויקט ולחלקו בתהליך הבנייה חשיבות גבוהה במיוחד.
מיהו מתכנן השלד?
מה תפקידו בתכנון המבנה?
כיצד נבחר קונסטרוקטור המתאים לנו?
במאמר זה ננסה לענות על שאלות אלו ועוד רבות אחרות.

לקונסטרוקטור תפקיד מרכזי וחשוב מאוד בתהליך הבנייה, בעוד האדריכל מתכנן את המבנה מבחינת מיקום, מראה, פתחים, חלוקה פנימית, נוחות השימוש וכדומה – תפקידו של המהנדס לתכנן את שלד המבנה.
במהלך תכנון שלד המבנה (לאחר התכנון האדריכלי) יערוך הקונסטרוקטור חישובים סטטיים ודינמיים למבנה ויחשב את העומסים הפועלים עליו לאורך תהליך הבנייה ואחריו.
בהסתמך על כל חישובים אלו יפיק הקונסטרוקטור תכניות מפורטות עבוד שלד המבנה,
תכניות אלו כוללות את ביסוס המבנה (בהתאם לסוג המבנה, לקרקע ולהמלצת יועץ הקרקע), את תכנון העמודים, הקורות, החגורות, הקירות ושאר האלמנטים הנושאים את המבנה, תכנון גג המבנה ואף אלמנטים דקורטיביים כגון פרגולות בנויות מבטון.
הקונסטרוקטור יקבע גם סוג הבטון וסוג וכמות הפלדה הנדרשים לבניית שלד המבנה.
תכנון השלד ישפיע באופן ישיר על חוזק המבנה בשגרה אך גם אמור לקחת בחשבון את התנהגות המבנה ועמידותו באירועים חריגים כמו עמידה בתופעות טבע (כמו רוחות, שיטפונות ורעידות אדמה), עמידה באירועים חריגים (אש, מלחמה וכדומה) וכמובן עמידותו של המבנה לאורך זמן.
גם אם המבנה נראה טוב יום לאחר שסיימנו לבנות אותו על הקונסטרוקטור לדאוג כי הוא יישאר במקומו ללא סדקים, שקיעות ושברים בעתיד.

בנוסף על תפקידיו, ישמש המהנדס כאחראי לביקורת בתחום השלד ויערוך פיקוח עליון על ביצוע הקונסטרוקציה במהלך הבנייה, במסגרת הפיקוח העליון יבדוק הקונסטרוקטור את אופן ביצוע העבודה של קבלן השלד על מנת להבטיח שזה תואם לתכנון.
בנוסף יסייע הקונסטרוקטור במתן הנחיות ביצוע ופתרונות הנדסיים אם יתעוררו כאלו לאורך תהליך הבנייה ויתריע מפני ליקויים שונים בבנייה ובבטיחות המבנה.
על הקונסטרוקטור להתאים את עבודתו לתכנון האדריכלי של המבנה, למקם את העמודים והחיזוקים במקומות שאינם פוגעים בנראות המבנה ולחזק את שלד המבנה כך שיתאים לשימושיו השונים (בריכת שחיה על גג מבנה למשל תחייב התייחסות מיוחדת)

תכנון הנדסי נכון של שלד המבנה יהיה כזה שלא נבחין בו לאחר סיום הבנייה,
שלד המשתלב היטב בתכנון האדריכלי, תמיכות וחיזוקים שאינם בולטים, מבנה עמיד ויציב ללא כשלים וסדקים – כל אלו אנחנו בדרך כלל לא מעריכים ונתקלים בהם רק כשמדובר בתכנון לקוי.

 

 

 

 

 

 

השכלה

לימודי ההנדסה כוללים לימודים תיאורטיים ומעשיים כמו מתימטיקה, כימיה, פיסיקה, מכניקה, תורת החוזק וכן לימודי תקנים ותקנות בענף הבנייה, ניהול הבנייה ועקרונות התכן ההנדסי.
בארץ קיימים מספר מסלולים אקדמיים להכשרת קונסטרוקטורים, ישנם מסלולים לתואר מהנדס בניין או מהנדס אזרחי (כדוגמת מסלול הלימודים בטכניון או באוניברסיטת בן גוריון) ובמקביל ישנם רבים הבוחרים במסלול הנדסאי בניין הנלמד בדרך כלל במכללות.
לימודי המקצוע מהווים רק את נקודת הפתיחה של הקונסטרוקטור כמתכנן מבנים.
לאחר סיום הלימודים למהנדס ולהנדסאי סמכויות שונות בתכנון סוגי מבנים שונים ובכל מקרה על שניהם לעמוד בבחינות המקצוע ולקבל הסמכה רשמית לעסוק בתכנון שלד.
היקף הלימודים של המהנדסים רחב יותר ולכן לאחר הכשרתם והסמכתם הם רשאים לתכנן מבנים שהנדסאי לא יכול לתכנן כמו מגדלים ומבנים מעל גובה מסויים.

לאחר שסיים את לימודיו ועל מנת שיוכל לעסוק באופן חוקי בתחום אותו רכש על המהנדס או ההנדסאי להירשם בגוף המסדיר את פעילותו כמו רשם המהנדסים / הנדסאים.

 

 

 

ותק וניסיון בתחום
אחד היתרונות המשמעותיים ביותר המאפיינים בעלי מקצוע בתחום ההנדסה הוא הותק והניסיון המקצועי. תפקידיו של המהנדס כוללים ייעוץ ומתן פתרונות הנדסיים שונים לבעיות שונות שיתרחשו במהלך הבניה במקביל לזיהויים בטרם עת, התמצאות בתקנים וחוקי התכנון והבניה המורכבים. אלה נרכשים רק מתוך ניסיון רב שנים בתחום הספציפי בו מתמחה המהנדס ולכן יש לתת לשיקול הותק המקצועי כובד משקל נוסף.
קונסטרוקטורים צעירים יכולים להיות לפעמים יצירתיים יותר מבלי הוותק, לכן יש לשלב את הוותק כגורם נוסף ולא יחיד בבחירת קונסטרוקטור.

 

המלצות
במקרים רבים את ההמלצה על הקונסטרוקטור אנחנו מקבלים מאדריכל המבנה, האדריכלים מכירים בדרך כלל את אנשי המקצוע הפועלים באזור עבודתם ומרבית האדריכלים רגילים לעבוד עם אנשי מקצוע קבועים.
אף פעם לא מזיק לקבל או לשמוע חוות דעת נוספת על המהנדס שלכם, אבל חשוב לקבל המלצות מאנשי מקצוע ולא מחברים, משפחה, פורומים או "מומחים".
בניגוד להמלצה על אדריכל או נגר שכוללת בדרך כלל טעם אישי ותוצאה שניתן לראות בעין, מרבית הלקוחות לא באמת יכולים לדעת האם הקונסטרוקטור שלהם עשה עבודה טובה.
תקלות תכנוניות תגלו לעתים רק לאחר כמה שנים
חשוב לבחון יחד עם האדריכל את בחירת הקונסטרוקטור ולבדוק את נכונותו לעבוד עם קונסטרוקטור כזה או אחר.

אופן העבודה
חלק מהקונסטרוקטורים עובדים לבד וחלקם עובדים כחלק ממשרד גדול של מהנדסים והנדסאים.
כאשר נבחר במהנדס מסוים לא מן ההכרח כי בפועל הוא זה אשר יעסוק באופן אישי בתכנון המבנה. ולכן, בעיקר בהתקשרות מול משרד תכנון גדול, מומלץ לבדוק מי עורך בפועל את תכניות הביצוע ומקיים את חובת הפיקוח העליון.

 

גישת התכנון
לקונסטרוקטורים שונים שיטות וגישות שונות בתכנון מבנים, ניסיונם האישי והעדפותיהם ישפיעו לעתים על סוג הקונסטרוקציה במבנה.
אחת הסוגיות הבולטות היא סוג התקרה שמציע המתכנן, תקרה מקשית או תקרת צלעות – מהנדסים רבים דבקים בשיטת תכנון מסוימת ושני מהנדסים יציעו לעתים פתרונות שונים לאותו המבנה.
נושא חשוב נוסף אשר לעתים לא זוכה לתשומת לב הקונסטרוקטור הוא הפיתוח סביב המבנה, יש להקפיד ולדרוש כי הקונסטרוקטור יכלול בתכניותיו את החניה, שבילי הגישה, החומות סביב המבנה, קירות תומכים או כל אלמנט אחר סביב המבנה הדורש התייחסות הנדסית.
חוסר הקפדה ותכנון אלמנטים אלו עלול להוביל לכשלים בסביבת המבנה כמו התרוממות או שקיעת שבילים ורחבות, סדקים וכדומה.

שירות וזמינות
הקשר בין בעל הנגס והקונסטרוקטור הוא מועט מאוד, בונים רבים כלל לא מכירים את הקונסטרוקטור שלהם.
רוב מערכת היחסים וההתקשרות עם הקונסטרוקטור תהיה עם האדריכל בשלבי התכנון ועם הקבלן והמפקח בשלב הביצוע.
במקרה שבחרתם אתם את המהנדס יש לבחון את זמינותו לפרויקט ולשאר אנשי המקצוע המעורבים, חשוב לקבל ממנו הערכת זמן לביצוע תכניות העבודה על מנת לא לגרום לעיכובים מיותרים בתהליך התכנון והבנייה.
חשוב כמובן להתרשם מהתנהלותו של הקונסטרוקטור מבחינת סדר וארגון.

תכולת העבודה
הצעת המחיר של מתכנן השלד תכלול באופן בסיסי את שכר הטרחה עבור תכנון שלד המבנה ובאופן נלווה את הפיקוח העליון על ביצוע השלד.
עלויות שינויי תכנית תחושב בדרך כלל עפ"י תעריף שעת עבודה, יש לקחת זאת בחשבון בעיקר אם ידוע לכם שיתכן ותאלצו לערוך שינויים ובכל מקרה מומלץ לברר מה מדיניותו של הקונסטרוקטור בנושא שינויים, תוספות לעבודה וכדומה.
גם במקרה בו תאלצו להזמין את המהנדס לביקורים נוספים לצורך פיקוח עליון (מעבר לכמות שסוכמה) תחוייבו לעתים בתשלום נוסף, מומלץ לבדוק גם את עלות הביקורים הנוספים באם יהיו כבר בשלב הצעת המחיר.


מחיר
בונים רבים בוחנים (ולפעמים גם בוחרים) אנשי מקצוע בהסתמך על מחיר השירות בלבד,
חשוב לזכור תמיד שתכנון זול עלול לעלות לכם ביוקר!
פערי המחירים בין הקונסטרוקטורים השונים הם זניחים ביחס לעלות התכנון, החומרים והבנייה, בחירה לפי עלות שכר הטרחה בלבד היא טעות גדולה ומיותרת.
קונסטרוקטור טוב יכול לחסוך לכם בהוצאות הבנייה והחומרים ולמנוע מכם בעיות עתידיות בתחזוקת המבנה.


כלל השיקולים שפורטו לעיל נכתבו ע"מ להתוות דרך שקולה בשלב בחירת מתכנן השלד. אנו מאמינים כי צוות תכנון אחראי ומקצועי יוביל להשלמת פרויקט הבניה בצורה המוצלחת ביותר, תוצאה אשר לעיתים נבחנת רק לאחר מספר שנים.

תכנון לא נכון של המבנה עלול מצד אחד לגרור חיובים כבדים ומיותרים (יותר מדי ברזל או בטון) לפגום בנראות המבנה (תכנון לקוי או לא בהתאם לתכנון האדריכלי עם עמודים במקומות שלא הייתם רוצים שיהיה עמוד למשל).
תכנון לקוי עלול לגרום גם לכשלים ברמות שונות, מנימים או סדקים חזותיים שאינם משפיעים על עמידות המבנה אך אינם נעימים ועד למקרים נדירים וחמורים של כשלים חמורים עד כדי קריסת מבנים או חלקים מהם.
בשנים האחרונות שמענו לצערנו על לא מעט מקרים של קריסת מבנים, חלק מהמקרים נגרמו בעקבות תכנון לקוי של הקונסטרוקטור וחלק בגלל ביצוע לקוי – בכל המקרים מדובר במצב מסוכן ולא נעים שאנחנו כמובן לא רוצים.
לכן בחירת קונסטרוקטור לבית שלנו הוא תהליך חשוב מאוד, לאחר שסיימנו לבנות יהיה קשה מאוד עד לבלתי אפשרי לתקן טעויות שמקורן בתכנון לקוי. 
המשיכו לקרוא...
mobile baner