/* echo $this->_bannersData['cube'][$cubeind]['url']; */
צור קשר
צור קשר

המדריך לישום טיח

 

איך נכון להתייחס לביצוע נכון וחלק וללא בזבוז ופחת גבוה של טיח וכיצד נימנע מסדקים, נשירות וניתוקים?

מאת: אריק מגל, סמנכ"ל השיווק של מיסטר פיקס
28 יום מסיום עבודות השלד ניתן להתחיל בעבודות הגמר ת"י 1920 . טיח הוא החוליה השנייה לאחר סיום עבודות השלד ,ככל שהשלד ישר ומפולס כך צריכת הטיח תקטן משמעותית ותשליך על המחיר והעלות למ"ר . במאמר זה אתייחס לנק' החשובות בבחירת הטיח וביישומו על גבי קירות החוץ והפנים לאחר סיום בניית עבודות השלד ,אז איך נכון להתייחס לביצוע נכון וחלק וללא בזבוז ופחת גבוהה של טיח איך נימנע מסדקים וניתוקים ונוכל לעבור לשלב השלישי בעבודות ללא שזרקנו מס' קבלנים וכסף שירד לטמיון בלי שליטה, כדי להימנע מכל אלה יש לפעול על פי ההמלצות במאמר זה "ככה לעשות את זה פיקס " .

כלל מס' 1 - אין מתחילים ליישם את הטיח לפני שחלפו 28 יום מגמר עבודות השלד , על פי התקן ועל פי סדר הביצוע דרישת תקן זו נועדה לתת הגנה מפני סדקים מרובים בטיח שיביאו בסופם לחדירת מים לפנים המבנה, יביא לניתוק של שטחי טיח מרובים מהתשתית ופחת גבוה במיוחד במהלך ביצוע עבודות הטיח.לאחר שהקבלן סיים את בניית השלד, הבטונים נמצאים בהליך של התחזקות ואיבוד מים מואץ הבטון מגדיל את החוזק ונפחו קטן בשלב זה לא ניתן ליישם טיח בכלל, ביצוע בזמן זה יביא לגזירת הטיח מהתשתית מאחר והכוחות הפועלים הם נגדיים ויביא לניתוק הטיח מהתשתית . מצב זה אינו מאפשר לצפות את עובי הטיח הסופי הרי בתקן עובי הטיח בקירות חוץ לא יעלה על 30 מ"מ , ניתן לצפות את עובי הטיח רק לאחר שסיימנו את בניית השלד ,הורדנו פיון ,קיבענו סרגלי טיח (תקניים שלא יחלידו) . כאן כבר נכון להדגיש כי ככל שהשלד ישר ומפולס כך עובי הטיח יהיה קטן יותר ,צריכת הטיח תהיה קטנה יותר והעלות למ"ר תקטן בהתאמה לכן יש להדגיש בפני קבלן השלד שעליו להקפיד על ביצוע שלד ישר ומפולס של בניית הקירות ויציקת הבטונים ללא סטיות מיותרות כאמור שלד ישר יביא לעובי טיח קטן ועלותו תהיה קטנה בהתאמה.

כלל מס' 2- לפני תחילת ביצוע הטיח יש לקבע על התשתית סרגלי טיח (תקניים למניעת קורוזיה וניפוח של מערכת הטיח ) הסרגלים והמיאקים יעוגנו אל הקיר במלט מהיר ייבוש כדוגמת "מלט לתיקון מהיר 620 של מיסטר פיקס" מלט זה מתקשה תוך 20 דק' ומאפשר עבודה מהירה ובטוחה ללא עיכוב מאפשר התזת הטיח כעבור כשעה .קיבוע סרגלים ומיאקים מאפשרים לצפות את עובי הטיח הסופי לרבות חישובי צריכה שמשמעותו כספית , בעבודה באמצעות מיאקים וסרגלים קיים חיסכון ניכר בחומר מאחר ותחמנו את העובי המרבי של הטייח שהקבלן אמור להגיע אליו (לא יותר מגובה המיאק או הפינה שקיבענו אל הקיר) יצרנו טיח מפולס ישר בעובי שלא יעלה על 30 מ"מ כדרישת התקן, ללא גליות וסטיות מעבר לנדרש .

כלל מס' 3- עבודת הטייח תיעשה במכונת טיח בלבד , עבודה במכונה מאפשרת התזת הטיח בחוזק שלט יפחת מ 2 bar טיח המותז בלחץ יוצר מצב של אימפקט, מיצי הטיח נכנסים פנימה אל הבלוקים אל התשתית , מאפשרים חיסכון בחומר רוב החומר מותז אל הקיר ולא גולש לרצפה

כלל מס' 4 – הכנת התשתית כיממה לפני ביצוע הטיח , יש לשטוף את התשתית מאבק (מאפשר החדרת מיצי הטיח פנימה אל הבלוקים והעמודים) יש להסיר חלקי עץ ,חוטי קשירה חלקי בטון רופפים וכל דבר המפריע לביצוע הטיח .

כלל מס' 5 – גשרי קור - עפ"י תקן 1045 – בידוד תרמי למבני מגורים יש לטפל בכל חלקי המבנה על מנת למנוע התפתחות של קונדנסציה בפנים המבנה (רטיבות עובש הזעת יתר של הקירות ) . לכן יש לתכנן מגרעת בקיר בו משולב בלוק לצד עמוד ולטייח את המגרעת באמצעות טיח תרמי 750 / קלקר אדקס בעובי של 3 ס"מ לפחות ובכך לגשר על הפער האנרגטי בין שני האלמנטים.

כלל מס' 6 – יש ליישם בין שני סוגי האלמנטים בכל שטח המעטפת החיצונית "עמודי בטון ובלוק מעטפת " ובנוסף על גבי מעברי הצנרות בקיר רשת אינטרגלאס ברוחב 20 ס"מ גודל תא 6*6 בכל המקומות בהם קיים מפגש בין שני סוגי האלמנטים וזאת כדי להרפות מאמצים תרמיים שיתפתחו במהלך הקיים על קירות ושלד המבנה. לחצים אלה מאופיינים בהופעה של סדקים ורטיקאליים בטיח, לרבות בגמר הטיח הצבעוני , ובכל תגמיר קשיח אחר לרבות אלמנטים קשיחים (אבן קרמיקה ,פסיפס)המודבקים על הטיח . אופן היישום : יש למרוח שכבת טיח מסוג הרבצה 720 של מיסטר פיקס בעובי 5 עד 10 מ"מ כאשר חריץ ההפרדה בין האלמנטים נמצא במרכז מיד להטביע הרשת תוך כדי לחיצה במאלד'ג של הרשת פנימה לעומק הטיח כ 2 מ"מ פנימה . לאחר שקירות השלד חבושים במפגש בין 2 סוגי האלמנטים אפשר לגשת לשלב הבא .

בתקן 1920 יש ליישם 2 סוגי טיח : האחד מונע מעבר מים לתוך המבנה ויש ליישמו בעובי שלא יקטן מ 4 מ"מ ועד 7 מ"מ יש להשתמש בטיח הרבצה 720 של חברת כרמית מיסטר פיקס לאחר ייבוש ראשוני של כ 8 שעות וביצוע אשפרה פעם אחת (הרטבה במים) יש ליישר את הפער הנותר באמצעות טיח חוץ פנים 710 של חברת כרמית מיסטר פיקס. כאמור עובי שני סוגי הטיח לא יעלה על 30 מ"מ . טיח הרבצה 720 עובי של 4 עד 7 מ"מ ,עובי טיח מיישר טיח חוץ פנים 710 20 עד 25 מ"מ .

כלל מס' 8 – יש להמתין לייבוש ראשוני לבצע גירוד /החלקה ולמחרת להתחיל באשפרה של הטיח 3 פעמים ביום במשך 3 ימים , אשפרה מאפשר לטיח להגיע לחוזק מירבי ללא סדיקה נימית והגעה לחוזק מירבי כאשר לטיח יש תפקיד חשוב כאשר גם רוצים להדביק אלמנטים קשיחים .

כלל מס' 9 – כ 5 עד 10 ימים מסיום אשפרת הטיח במים יש להחליק את הקירות לפני ביצוע תגמיר צבע גמיש או שליכט צבעוני של חברת נירלט לדוג' באמצעות שפכטל 634 לבן של חברת כרמית מיסטר פיקס כ 2 עד 3 מ"מ עובי . החלקת הקירות בשפכטל יוצר תשתית אחידה סוגר את הגליות יוצר מישוריות ומגן על הטיח . מונע צריכת ייתר של צבע ושליכט למ"ר . יש להתייעץ עם חברת נירלט לפני תחילת עבודות הצבע או השליכט.

בכל הקשור לטיח פנים בתוך המבנה , במידה והוחלט לבצע טיח צמנטי כדוגמת טיח פנים חוץ 710 של חברת כרמית מיסטר פיקס יש לחזור על הסעיפים לעיל , שים לב אין צורך ליישם שכבת הרבצה 720 בתוך קירות פנים המבנה , יש לשים לב בקירות חדרי אמבט, בריכות שחייה סאונות, וכ"ב שם יש ליישם טיח הרבצה 720 .

קבלני טיח רבים מכירים באפשרות נוספת ליישום טיח בקירות פנים המבנה ומיישמים טיח גבס . טיח הגבס לבן ,איכותי, קל משקל, אינו מתכווץ , אינו נסדק, קל ליישום(מבוצע באמצעות מיאקים ) ליצירת דיאגונאל קיר מקביל מפחית קלין ,חוסך פחת בחיתוך הריצוף יוצר קו אחיד של קו ריצוף מצד אל צד. מחיר המוצר תחרותי כולל ביצועו . אנו עדים לתופעה בה קבלני טיח החלו בשימוש בטיח גבס בצמודי קרקע בקירות פנים המבנה . כאן המקום להדגיש כי 99.9 אחוז מהטיח המבוצע בקירות ותקרות פנים המבנה בבנייה רוויה בבניינים רבי קומות הנו טיח גבס בלבד .

כלל מס' 1 בביצוע טיח גבס בפנים המבנה , יש לקבע מיאקים איכותיים (מאלומיניום או בעלי ציפוי של 300 מקרון אבץ והם בעלי תו תקן ) למניעת קורוזיה .

כלל מס' 2 טיח הגבס יבוצע בעובי של 5 עד 50 מ"מ באמצעות מכונה המותאמת להתזת טיח גבס/צמנטי בלבד .

כלל מס' 3 אין ליישם טיח הגבס עד לרצפת הבטון, יש להשאיר מרווח גובה של 30 ס"מ למניעת מעבר מים קפילאריים מהרצפה אל הקיר. יש ליישם טיח גבס 800 של חברת כרמית מיסטר פיקס, הפער הנותר בגובה הקיר 30 ס"מ יש למלא באמצעות טיח צמנטי לבן מסוג גלקסי 10 של חברת כרמית מיסטר פיקס.

כלל מס' 4 טיח גבס מיושם בכל חלקי הבית לרבות התקרות , במקומות בהם יש קירות בטון קיימת חובה ליישם פריימר 121 להידבקות טובה יותר של טיח הגבס .

כלל מס' 5 כיממה לאחר יישום טיח הגבס אפשר לבצע החלקה של הטיח עד לגמר חלק ואחיד באמצעות טיח גבס 800 .

חשוב לזכור עפ"י תקן 1920 – מערכות טיח באתרי בנייה, חל איסור ליישם טיח שהוכן בשטח, יש להישתמש בטיח מובא על מנת לשמור על היחסים הנכונים והמדויקים אשר בעירבוב בשטח ע"י אדם לא ניתן לדעת בוודאות את איכות הטיח.
 

בפועל איכות הטיח תקבע כיצד יראה המבנה כעבור כמה שנים. 
המשיכו לקרוא...
mobile baner