/* echo $this->_bannersData['cube'][$cubeind]['url']; */
צור קשר
צור קשר

מה חשוב לדעת לפני בחירת ריצופים

 

בשעה טובה החלק הכי כיף לפניכם, בחירת חומרי הגמר לבית.

 

כחלק מהחיפוש שלי אחר ריצוף הסתובבתי במספר חנויות ואפרט במאמר זה את ההבדלים בין הריצופים הקיימים בשוק ובנוסף אתן מספר דגשים שיעזרו לכם בשיקולכם בבחירת ריצוף.

ריצופים וחיפויים לקירות האמבטיה וחללים נוספים בבית (כמו פינת ישיבה, סלון), הם החומרים שמעניקים לבית את המראה והעיצוב. ישנם מספר סוגי עיצוב, המראה המודרני, האתני, רטרו, פרובנס, קלאסי וכו'.

חשוב לבחור את המוצרים הנכונים והאיכותיים בריצוף ובחיפוים כי אלו ילוו אותנו לטווח הרחוק.

ראשית סוגי הריצופים הקיימים בשוק: קרמיקה, פורצלן , אבן/שיש.

ההבדלים ביניהם (על קצה המזלג):

 1. תהליך הייצור של אריחי הקרמיקה מורכב מבסיס של חרס שנדחס בטמפרטורה גבוהה ולאחר מכן מצופה בחומרים וצבעים מיוחדים אשר מקנים לאריח מרקם וסגנון.
 1. אריח קרמי- גוף האריח יכול להיות גוף לבן או גוף אדום. קיים הבדל בין אריח המיועד לקיר לאריח המיועד לרצפה, הבדל זה בא לידי ביטוי בטמפרטורה בה נשרף בתנור.
 1. רמת הספיגות- רמת ספיגה של פורצלן נמוכה מ0.5%. רמת הספיגה של האריח הינה נמדדת בגב האריח לכן חשוב לבחור את חומרי ההדבקה המתאימים שכן אם חומר ההדבקה לא יתאים לסוג האריח (קרמיקה/פורצלן) האריח יכול להתנתק עם הזמן. (למעשה אריח פורצלן הוא סוג של אריח קרמיקה).

במאמר מוסגר יאמר כי אומנם בחנויות קוראים לאריחים גרניט פורצלן אבל אין להם קשר לסלעי הגרניט בטבע, זהו בעצם שם שיווקי בלבד.

סוגים של ריצופים ודגשים נוספים :

 • אריח אבן/שיש- אריחים טבעיים, חזקים, דורשים תחזוקה של מריחת סילר למניעת ספיחות של כתמים. מראה אותנטי של אבן בו מודגש השוני הרב בין האריחים בינם לבין עצמם ובין אחד למשנהו.
 • אריחים פורצלן הנעשים בתהליך מלאכותי - אריחים המורכבים מגוף ועליהם ציפוי בגימור מט, מזוגג, מלוטש, מבריק או מבריק חלקי (לפטו) או מגוף מלא המורכב משכבה אחת ללא גלזורה.

אריחי הפורצלן אינם חסינים משריטות, מכות ושברים במיוחד בפינות האריח אם היישום לא נעשה כמו שצריך (אין חומר מילוי מספק). אריחים לא מזוגגים דורשים תחזוקה והגנה בפני הכתמה .חובה לרצפם לפי תקן הדורש לשמור מרווחים של 3 מ"מ (פוגה) ולמלא רובה אשר עם השנים ניתן לנקותה ולמלא מחדש. מומלץ להדביק גומיות ברהיטים ולא לגרור אותם במיוחד באריחים מבריקים.

כמו כן יש שוני בין ארץ ייצור האריח-איטליה, טורקיה, ספרד, הודו וסין. מאותה ארץ ייצור ניתן לקבל שוני באיכות המוצר תלוי במפעל המייצר (מותג), בין הארצות ניתן לקבל שוני בטיב המוצר ובסגנון.

באריחי קרמיקה/פורצלן ישנם סוגי חיתוך של האריח שיכול להיות עם פאזה או חיתוך מים כינוי בשוק שנהוג להשתמש  בו ( חתוך "לייזר"). בכל מקרה חובה לרצף את שני סוגי האריחים במרווחים למריחת רובה, דבר המונע חדירה של מים ומונע את החיכוך בין האריחים בשל תזוזת המבנה עם השנים.

דרגת ההחלקה/ רמת התנגדות להחלקה (אנטי סליפ)- מופיע ע״י הספרה R . מומלץ בשטחים רטובים או מרפסות מרוצפות להשתמש ברמת התנגדות של R10 . ככל שדרגת השחיקה (R) יותר גבוהה כך האריח יותר מחוספס ופחות קל לנקות אותו.

פערי המחירים של האריחים גדול, הדבר נובע מהבדלי איכות, גודל, סגנון וגימור המוצר. מומלץ לעבור בין מספר חנויות למציאת האריחים שמתאימים לסגנון שאתם מחפשים. קחו בחשבון שהאריחים המגיעים מספרד ואיטליה יהיו לרוב יקרים יותר.

נקודות לציון:

 • מומלץ להתחיל לחפש אריחים עם תחילת הבניה, זהו תהליך שאורך זמן וגם כאשר החלטתם מהי בחירתכם עליכם לקחת בחשבון האם המוצר קיים במלאי או שישנו הצורך בהמתנה של כ 1-3 חודשים בהזמנתו מחו״ל.
 • תבקשו מהאדריכל להכין לכם כתב כמויות לרצפה, לקירות המקלחת, מרפסות ושבילים. לאחר מכן תיגשו לחנות הקרמיקה לקבלת הצעת מחיר, ברגע שיהיה לכם כתב כמויות אחיד ומדויק שבעזרתו תיקחו הצעות הסטייה בין החנויות תהיה קטנה יותר וההשוואה יותר מדויקת.
 • תבחרו רצף עם המלצות, לא משנה כמה הריצוף יהיה איכותי, ישנם בעלי מקצוע שיהרסו את התוצאה מיישום לא נכון.
 • בחנויות הקרמיקה האריחים לעיתים נראים שונים כאשר הם במצב מאונך לעומת מאוזן. כמו כן אריח המופיע כאריח בודד מקבל התרשמות שונה לעומת מס אריחים יחדיו. במיוחד אריחים שמדמים אבן, כשהם שונים כשלעצמם בטקסטורה וגם בין אחד למשנהו. כמו כן אריח שמרוצף בבית יכול להיות שונה ממה שהוצג בחנויות הקרמיקה, בשל הבדלי סדרת ייצור וכן בשל הקונספט של הבית בו הוא רוצף בנוסף להבדלי תאורה . לי אישית יצא לנסוע מחוץ לעיר כדי לראות תוצאה סופית של אריח, חייב לציין זה מראה שונה לגמרי שרואים אריח בודד לעומת בית מרוצף, תבקשו מהמוכר לקשר אתכם עם בונים עם אריח דומה למה שהתחברתם, אם יש כזה בונה זה מעולה. מומלץ לטייל בין בתים בשלבי הגמר, בד"כ הם פתוחים, דבר העוזר בקבלת החלטות.

 

 

 

 • פערי המחיר משתנים בשל ארץ הייצור, מותג המפעל, גודל האריחים, גימור האריח. היום קיימים אריחים בגדלים שונים הן לריצוף והן לחיפוי. ישנם אריחים בגודל 300/150 בד״כ מגיעים דקים יותר (6 מ"מ) חשוב לברר לגבי יישומם, אריחים המורכבים ממס גדלים אותם מרצפים לפי סקיצה.
 • לאחר שהתחברתם לאריחים מסוימים ולקחתם הצעת מחיר זה הזמן לבצע השוואה מדויקת בחנויות נוספות, תנסו לקחת מספרי מק״ט ולצלם את מה שאהבתם כדי להשוואות תפוח לתפוח. כפי שנאמר קודם הפערים בין האריחים הוא גדול וחנות קרמיקה יכולה לתת לכם הצעה זולה כתוצאה מטעות בחישוב הכמויות וברמות הגימור, לדוגמא ריצוף סיני זול משמעותית מריצוף איטלקי.
 • יש להזמין מראש מכל דגם של קרמיקה רזרבה/פחת למקרה של שבר, וכרזרבה לשנים הבאות למקרה של תוספת/החלפה אם הדגם/סדרת הייצור לא תהיה בנמצא.
 • חשוב לשאול האם המחיר כולל הובלה ומע״מ וכמה הובלות כלולות במחיר, לא מקבלים את כל הריצופים בהובלה אחת.

אין לראות במאמר זה ייעוץ מקצועי או תחליף לייעוץ, מטרתו עזרה והכוונה בלבד, לבונים.

בהצלחה 
המשיכו לקרוא...
mobile baner